Evde Okul Öncesi Eğitim Nasıl Verilir

EVDE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NASIL VERİLİR?

Yayın Tarihi13 Ocak 2013 | EĞİTİM

Anne ve babalar maalesef çocuklarının eğitimlerinin okul yaşına geldiğinde başlayacağına inanıyorlar ve bu da pek çok çocuğun okul öncesi alması gereken bazı temel eğitimlerin kaçmasına neden oluyor. Halbuki gelecekte çocuğunuzun tüm bir eğitim hayatını ve sonrasında günlük yaşantısını etkileyecek pek çok konuda evde alınan okul öncesi eğitimin etkisi vardır ve bu eğitimin doğru verilmesi durumunda çocukların öğrenme kapasitelerini yükselttiği bilinenlar arasındadır.

2 yaşına gelen çocukların renk, sayı, şekil, hayvanlar gibi konuları öğrenebilmeleri için tekrarlamalar ve oyunlar gerekmektedir. Zira bu yaşlardaki çocuklar oyunlarında yaratıcılığı değil tekrarlama ve taklit yöntemlerini kullanırlar. Yani sizin yaptığınız davranışları yahut evde, dışarıda, televizyonda gördükleri diğer şeyleri taklit ederek onlar gibi davranarak oynamaya çalışırlar.

Bu taklit oyunları sırasında onun nelerle ilgilendiğini ve nasıl davrandığını gözleyerek çocuğunuzun hangi alanlarla ilgili olduğunu, ne tip oyunlardan hoşlandığını tespit edebilirsiniz. Ayrıca bir konuya odaklanma konusunda henüz kendini geliştirmemiş olan çocuğunuzun oynadığı oyunlardan çok kolay bir şekilde sıkıldığını farkedebilirsiniz. Her ne kadar bu oyunlar ilgi alanlarına dahil olsa da sıkılan çocuklar aslında kendilerine uygun öğretici oyunlarla teşvik edilmeleri durumunda konsantrasyonlarını da geliştirebiliyorlar.

İlk olarak renkler ve şekillerle birlikte oynadığı oyunlar zaman içerisinde gelişecek ve kendi kendine oyunlar yaratabilmeye de başlayacaktır. Önemli olan sizin onun ihtiyaç duyduğu bu zeka ve yetenek geliştirici oyunlara erişimini sağlamanız.

Renk ve şekiller aşamasını geçtikten sonra sayılarla devam edebileceğiniz çocuğunuz kısa süre içerisinde sayılara ve sayıların anlamlarına da vakıf olacaktır.

Elbette çocuğun evdeki eğitimi sadece sayılar, renkler ve şekiller gibi konularla tamamlanmıyor. Gelecekte sorumluluk sahibi bir birey olabilmesi için ev içerisinde yaptığı şeylerin sonuçlarını öğrenmesi ve ufak tefek de olsa sorumluluklar alması gerekiyor. Oyuncakları ile oynadıktan sonra belli bir noktada toplaması, yatağa gitme ve kalkma saatlerinin belli bir düzende olması ve bu saatlere kendisinin uymaya çalışması, yemek sofrasına tüm aile bireyleri ile birlikte katılması gibi pek çok sorumluluk geliştirici durum da çocukların evde öğrenmeleri gerekenler arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>