Dahi Hastalığı, Disleksi Nedir

DAHİ HASTALIĞI, DİSLEKSİ NEDİR?

Yayın Tarihi17 Eylül 2013 | EĞİTİM

Tüm dünyada görülen ve genellikle çocukluk dönemlerinde belirtileri ortaya çıkan rahatsızlıklar arasında ülkemizdeki adıyla Dahi Hastalığı ya da bilimsel adıyla Disleksi de yer almaktadır ve genellikle durumun farkında geç varan aileler maalesef çocuklarının tedavilerini geciktirmektedirler. Siz de çocuğunuzun disleksi hastası olup olmadığını nasıl anlayacağınızı bilmek isterseniz dahi hastalığı, disleksi nedir konulu makalemize hoş geldiniz.

İlk olarak, adının dahi hastalığı olmasına aldanmamalı ve disleksinin sadece dahilerde olan bir hastalık olmadığını dikkate almalısınız. Her hastalık gibi disleksi de tedavi edilmeli yahut çocuğun hastalığı yüzünden sorunlar yaşaması önlenmelidir. Temel olarak öğrenme bozukluğu sendromu olarak tanımlanan rahatsızlığın, çocukların özellikle erken yaşlardaki öğrenme süreçleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu, okuma yazma, hesap yapma gibi pek çok gerekli işin kotarılmasında sorunlar çıkardığı ortadadır.

Çocuğunuz okula başladıktan sonra okuma ve yazma konusunda büyük sorunlar yaşıyorsa, sayıları harflerle karıştırıyor yahut başka sayılarla karıştırıyorsa, konuşmalarındaki harf ve hecelerin konumları yanlış şekilde oluyorsa, ayrıca kelimeleri de doğru yerlere yerleştiremiyorlarsa dahi hastalığına sahip olabilir. Ayrıca el koordinasyonu konusunda da sıkıntılar yaşayan disleksi hastaları, sakarlık denilerek geçiştirilmekte ve tedavi süreci uzamaktadır.

Ancak bu durumlar çocuğunuzun zeka geriliğine sahip olduğunu göstermemektedir. Sadece öğrenme konusunda sıkıntı yaşayan ve zeka potansiyelini ortaya koymakta sorunları olan çocuğunuz tedavisi sonucunda normal yaşantısına ve eğitim hayatına devam edebilmektedir. Bu rahatsızlığın hamilelik sürecinde alınan ilaçlar ve geçirilen rahatsızlıklardan tutun da doğum sırasında gerçekleşenler ve kalıtsal etkilere kadar onlarca farklı sebebi olabilmektedir.

Disleksi’nin tedavisi ile pek çok benzer rahatsızlığa göre oldukça kolay. Her çocuğa özel olarak birebir gerçekleştirilen seanslar neticesinde çok hızlı ve kolay bir şekilde netice alınabilmekte, böylece çocuğun eğitim hayatına yeniden kazandırılması sağlanmaktadır. Tedavisinin kolay olması nedeniyle teşhiste gecikmemek ve çocuğunuzu bu durumdan kurtarmak da yine sizlere düşmektedir.

Özellikle öğretmenler disleksinin belirtileri konusunda bilgili olduklarından dolayı, size öğrenme konusunda bir sıkıntı olduğunu bildirdiklerinde onlara hiddetlenmek yerine eğitim uzmanları ile görüşmeli ve çocuk psikiyatrları ile durumun nasıl üstesinden geleceğinizi planlamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>