Çocuğun Anne ve Baba ile Yatması, Uyuması

ÇOCUĞUN ANNE VE BABA İLE YATMASI, UYUMASI

Yayın Tarihi11 Mart 2013 | EĞİTİM

Çocukların daha bebeklikten başlayarak anne ve babaları ile birlikte yatmak, onlarla birlikte uyumak istemeleri her ne kadar doğal durumlar arasında yer alsa da pek çok çocuk gelişimi uzmanı bu davranışın süreklilik haline gelmesi ve geç yaşlarda da devam etmesi durumunda ciddi sorunların ortaya çıkabileceğini ve bu durumu engellemek için çocuğun isteklerinin sınırlanması gerektiğini düşünüyor.

Ebeveynler ise çocuklarına kıyamadıklarından dolayı onları geceleri yanlarına alırken bu işin sonuçlarını ve çocuklarının geleceklerine olan etkilerini pek düşünmüyorlar. Annelerin çocukları her uyandığında rahatlatmak için onları yanlarına almaları bir süre sonra uyku sırasında yaşanan tüm uyanmalarda, rahatsızlıklarda ve isteklerde çocuklarının annelerini yanında görmek istemelerine neden olur. Bu durumu engellemek için bebeğiniz gece uyandığında tüm ihtiyaçlarını kendi yatağında gidermeli, eğer sizi özlediği için uyanmış ve ağlamışsa da ilgilendikten ve uyuttuktan sonra yine kendi yatağında bırakmalısınız.

Bazı aileler ise sürekli çocuğun odasına gidip durmamak ve daha kolay ilgilenmek için bu yöntemi benimsiyorlar ancak yine aynı kötü sonuçlara gebe olan bu durum gelecekte çok daha fazla rahatsızlık vereceğinden dolayı önerilmemektedir.

Çocuklar çok kolay bir şekilde yeni ve rahat koşullara alışabildikleri için bir kaç defa bile olsa onları yanınıza almanız bunun bir alışkanlık hale gelmesine, ardından da psikolojik olarak şartlanmasına neden olacaktır. Aşırı koruyucu ailelerin de bu davranışa meyilli olduğu düşünülürse geri dönüşü çok zor olan bu yola adım atmamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bu alışkanlığı ortadan kaldırmak için dikkat edebileceğiniz ve anne ve baba ile uyuyan çocuklarda faydalı olabilecek bazı önerilerimiz de mevcut:

  • Gece uyanan çocuğunuzun sorunları ile kendi yatağında ilgilenmeli ve uykuya orada dalmasını sağlamalısınız.
  • Çocuğun kendi odasını daha fazla ve kolay bir şekilde benimsemesi ve alışması için onun seveceği şekilde bir dekorasyon gerçekleştirmelisiniz.
  • Geceleri korku duyan çocuklar için üretilen hafif gece lambaları ile pek çok oyuncak bulunmaktadır. Kendilerini güven içerisinde hissetmeleri için onlara bu tip ürünleri alabilirsiniz.
  • Rahat ve kaliteli bir uyku çocuğun gün içerisinde yaşadıkları ile oldukça bağlantılıdır. Bu nedenle ev içerisinde oluşan huzurlu ve mutlu bir ortam çocuğunuzun ruhsal ve psikolojik sorunlar yaşamasının önüne geçerek yatakta uyumama sorununa da engel olacaktır.
  • Kendi kendine kalkıp da yatağınıza gelen çocuğunuzun bu durumuna izin vermek yerine onunla konuşarak geceleri kendi yatağına döndürmeli ve huzur içinde kendi yatağında uyumasını sağlamalısınız.

Böylece gelecekte çocuğunuzun size bağımlılığından kaynaklanan sorunların şimdiden önüne geçebilir ve kendine güvenen, size bağımlı olmayan ve kararlarının arkasında durabilen, sorumluluk sahibi bir şekilde yetişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>