Çocuğum Sorumsuz ve Sorumluluk Almıyor

ÇOCUĞUM SORUMSUZ VE SORUMLULUK ALMIYOR

Yayın Tarihi27 Eylül 2013 | EĞİTİM

Çocuklarımızı yetiştirirken onların yetişkin oldukları günlerde hiç bir sorun yaşamamaları için ne kadar çaba gösterdiğimiz aşikar. Ancak gelecekte evlatlarımızın sorun yaşamamaları sadece onlara ne kadar maddi imkanlar bıraktığımızla değil, aynı zamanda ne kadar iyi ve sorumluluk sahibi olarak yetiştirdiğimizle de büyük ilgisi vardır. Zira kendi kendini idame ettirebilen ve başkalarına ihtiyaç duymayan yetişkinler olmalarını sağlayabilirsek zor günlerde dahi çözümler bulabilir ve kendi hayatlarının kontrolünü kendi ellerine alabilirler. Çocuğum sorumsuz ya da sorumluluk almıyor diyen ailelerin ise bu konuda daha büyük önem göstermesi ve çocuklarının sorumluluk duygusunu arttırmaları gerekmektedir.

Bu noktada en çok değer verilmesi gereken konu, çocukların anne ve babalarını, daha sonra da yakınlarını birebir taklit etme yönündeki eğilimleridir. Sizin herhangi bir örnek davranışınız olmaması ya da yanlış davranışlarda bulunmanız çocuğunuz tarafından bu şekilde benimsenecektir ve ona sözlerle doğru olanı anlatmaya çalışsanız bile bunu davranışlarınızla gösteremediğiniz için maalesef sonuç almak zorlaşacaktır. Ayrıca çocuğunuzun size güveni de bu noktada zarar görecektir.

Bunun yanında birden fazla çocuğunuz varsa ve onlara verdiğiniz sorumluluklar arasında çok büyük farklar oluştuysa bu da az sorumluluk alan çocuğunuzun daha da tembelleşmesine neden olacaktır. Zira kendisinden daha az beklentide bulunulduğunu düşünecek ve tüm sorumlulukları diğer kardeşine yıkmaya başlayacaktır. Bu noktada çocuklarınız arasındaki görev paylaşımını eşit ve adil bir şekilde oluşturmalısınız.

Pek çok ebeveyn maalesef çocuklarının kendi kendilerine aldıkları sorumlulukları eleştirme yönünde eğilim gösterir ve bu durum ise çocuğun sorumluluk alma yönündeki isteğini oldukça azaltır. Eğer size göre en doğru şekilde olmasa bile çocuğunuz kendisi bazı işlerini halletmeye uğraşıyor ve sorumluluk alıyorsa ona kızmamalı, eleştirmemeli ve denediği şey için ona teşekkür etmelisiniz. Sizin müdahaleniz maalesef tüm sorumlulukları size atmaya başlamasına neden olacaktır.

Bazı aileler ise maalesef sorumluluklarını yerine getirmeyen çocuklarına kızmakta, tehditlerde bulunmakta ve onları korkutmaktadır. Ancak bir süre sonra veremeyeceğiniz veya uygulayamayacağınız cezalardan bahsetmeniz nedeniyle inandırıcılığınız kalmayacaktır ve sorumluluklar konusunda çok daha kötü bir durum oluşacaktır. Bunun yerine çocuğunuza tatlı dille, bir büyüğe anlatır gibi sorumluluklarının önemini anlatmaya çalışmanız çok daha etkilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>