Bebeklerde Alerji Yapan Yiyecekler

BEBEKLERDE ALERJİ YAPAN YİYECEKLER

Yayın Tarihi26 Ekim 2012 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI, BESLENME

Bebekler henüz hayatlarının çok başlarında olduklarından dolayı vücutları yetişkin insanlar kadar dayanıklı ve toleranslı bir durumda değil. Bu nedenle bebeklerde doğru beslenme yetişkinlerden çok daha önemli ve dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Özellikle bebeklerde alerji yapan yiyecekler bazen bilinçsiz anne babalar tarafından veriliyor ve bu da gelecekte çok büyük sağlık sorunları yaşanmasına sebep oluyor.

Özellikle ilk 6 ay boyunca anne sütünden başka bir besin ile beslenmemesi gereken bebekler bu süreden sonra ek besinler almaya başlayabiliyorlar ancak henüz sindirim ve boşaltım sistemleri tam anlamıyla gelişmediği için bu ek besinlerin bazı yan etkileri olabiliyor ve alerjiler meydana gelebiliyor. Ek besinleri kullanırken bebeğinizin vücudunun verebileceği alerjik tepkileri çok iyi bir şekilde gözlemlemelisiniz.

Bilhassa buğday unu ve inek sütü gibi besinlere erken başlandığında meydana gelen besin alerjisi büyük bir tehlike. İçerisinde tuz barındıran yiyeceklerin de bebeklerde 1 yaşından önce kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. Çünkü bu kadar erken yaşta vücuda giren tuz atılamayarak henüz genç yaşlarda damar sorunlarının habercisi olabiliyor. Bu da çok erken yaşlarda gelen kalp krizlerinin sebeplerinden bir tanesi.

1 yaşından önce bebeklerde bilinen alerjik reaksiyonlara yol açabilen besinler kuruyemiş, şarküteri ürünleri, kakao, çikolata, çilek, inek sütü, yumurta akı ve bal olarak sıralanıyor. Bu besinlerden kimisi taşıyabilecekleri bakterilerden dolayı alerjik etki gösterirken kimisi de farklı çeşitlerde mineral eksikliklerine, damar ve böbrek hastalıklarına ve tuzdan kaynaklı zararlara davetiye çıkarıyorlar.

Bebeğinizin besin alerjisine maruz kalmaması için bu tip ürünlere dikkat ederken bir yandan da doktorunuza danışarak uygun besinleri vermeniz de önemli.

Eğer ek besin verme sürecine başladıysanız bunu yavaş yavaş gerçekleştirmeye, ayrıca besinleri sırayla yedirmeye başlayarak tepkilerini ölçmeye başlayın. Tüm besinleri bir anda vermeye kalkarsanız alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek yiyecekleri farketme olasılığınız azalacaktır.

Yine düşük besin içerikleri nedeniyle dondurulmuş sebze ve meyvelerden çocuğunuzu uzak tutmaya çalışın. Dondurulmuş gıdaların taze gıdalar kadar sağlıklı olamayacağını aklınızdan çıkarmayın ve henüz bağışıklık sistemi gelişmemiş olan bebeğinizi bu tip besinlerle tehlikeye atmamaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>