Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Yayın Tarihi08 Ocak 2013 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Anne ve babalar büyük heyecanla bekledikleri bebeklerinin hangi cinsiyetten olacağını maalesef 9 ay boyunca beklemekten sıkılabiliyorlar ve bir an önce çocuklarının erkek mi kız mı olacağını öğrenmek istiyorlar. Çocuk sahibi olmanın büyük önem taşıdığı ailede elbette bu merak mazur görülmeli ve ebeveynlerin heyecanlı bekleyişlerinde onları yatıştıracak bazı cinsiyet belirleme yöntemleri ve zamanları onlara açıklanmalı.

Ancak bu yapılırken kulaktan dolma bilgilerle yapılan, hiç bir faydası olmayan ve hatta bebeğinize zararı dokunabilecek tüm yöntemlerden kaçınılmalıdır. Bebeğinizin cinsiyetini sağlıklı bir şekilde tespit edebilecek tek otorite doktorunuz olduğu için bu konuda doktorunuzun fikir ve önerilerini gözardı etmemelisiniz.

Hurafe ve zararlı davranışlara dair uyarımızın ardından dilerseniz bebeklerin cinsiyetinin ne zaman belli olduğundan bahsedelim. Aslında bebeklerin cinsiyetleri daha anne karnında yumurta ile sperm birleştiği anda yani gebe kalındığı anda belli olmaktadır. Ancak doktorların bunu ultrason gibi yöntemlerle tespit ederek size bildirebileceği süre değişmektedir. Zira anne karnında bebeğin detaylarının görüntülenmesi zorlaşabilmekte ve bu nedenle fiziksel olarak cinsiyet tahmini yapmak daha geç haftalara kalmaktadır.

Bebeğiniz 13. hafta civarında ulaştığı büyüklükle doktora cinsiyetini belli edebilir ancak her bebekte gerçekleşmeyen bu durum nedeniyle 16. veya 17. haftaya kadar beklemeniz gerekebilir. En net şekli ile bebeğin cinsiyetinin kesinleşmesi ise 20. haftaya denk gelmektedir ve bu noktada çok küçük bir yanılma payı mevcuttur. Bu nedenle farklı kontroller sırasında yeniden cinsiyetin kontrol edilmesini istemeniz halinde tespitte bir değişiklik olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kız çocuklarının tespitinde erkek cinsel organının olmaması koşuluna göre cinsiyet söylendiği için bazı hata payları mevcuttur. Zira bazı durumlarda cinsel organın görüntülenmesinde zorluklar yaşanabilir. Ancak erkek çocuklarda tanı cinsel organın kesin görünümüne göre koyulduğu için hata payı oldukça düşüktür.

Ultrason sırasında yapılan tespitlere ek olarak anne karnından alınan amnion sıvısı incelenerek veya diğer cerrahi tıp yöntemleri ile kromozom incelemeleri gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerle cinsiyet tam olarak belirlenebilir. Evde cinsiyet tespit etmenizi sağlayan bazı testler şu anda mevcut ancak pek çok ülkede yasaklanan bu testlerin yan etkileri olabildiği için uzmanlar kullanımını tavsiye etmiyorlar.

6 Responses to BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

 1. xatin diyor ki:

  selam ben 17 hatalik hamileyim 13 haftada bebeyimin cinsiyeti bilinmedi erkek bebekler de cinsiyet tez biliniyor diyorlar kizlar bazen gorsetmiye biliyor diyorlar bu doqrumu?

 2. aysel diyor ki:

  Mrh ben 12fata 3gunluk hamileyim doktorum erkek olabilecegini soyledi bu haftada bu dogruluk payi nedir

 3. zeynep diyor ki:

  15 haftalik hamileyim doktorum kiz dedi yanilma payi olabilirmi acaba

 4. Seda diyor ki:

  13 haftalik hamileyim doktorum erkek bebek oldunu soyledi sizcede dogrumudur

 5. merwr diyor ki:

  17haftalık hamileğim we doktorum kız demişti yanılma payı ne kadardır acaba

  • Kafekadınca.com diyor ki:

   Merhabalar,

   17. haftada her ne kadar neredeyse kesin bir bilgi edinilebilse de yazımızda belirttiğimiz gibi %100 kesinlik için 20. haftayı beklemek gerekebilmektedir.

   Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>