Bebeğimin Gözü Çapaklanıyor Ne Yapmalıyım

BEBEĞİMİN GÖZÜ ÇAPAKLANIYOR NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi27 Mart 2013 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebekler her anne ve babanın göz bebeğidir ve onların sahip oldukları herhangi bir sağlık sorununun bu nedenle tüm aileyi etkilediği, morali düşürdüğü ve umutsuzluk yarattığını hepimiz biliriz. Sağlıklı, zeki, dinç ve sevgi dolu bir bebek sahibi olmayı isteyen ebeveynlerin karşılaşabilecekleri ve muhtemelen telaş edebilecekleri sorunlardan bir tanesi de bebeklerin gözlerinde çapaklar meydana gelmesi veya buna bağlı sulanmaların oluşmasıdır.

Bebeklerdeki göz çapaklanmasının pek çok sebebi mevcuttur ancak bunlardan en sık rastlanılanı gözyaşlarının transfer edildiği kanallarda gerçekleşen tıkanıklık ve sorunlardır. Özellikle enfeksiyon kapması durumunda oldukça riskli olan bu durum aynı zamanda ilk aylarda kolayca müdahale edilebilir olsa da zaman ilerledikçe ameliyat yönteminden başka bir yöntemle tedaviye izin vermemektedir. Çocuğunuzda böyle bir sorun gördüğünüz anda doktorunuza başvurmanız onun göz sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Doğumun ardından genellikle herhangi bir sorun olmadan tamamen açılan bu gözyaşı kanalları kimi zamanlarda kapalı kalabiliyor ve bu genellikle sadece tek bir gözde gerçekleşiyor. Toplumda %25 oranında rastlanan bu sorun kısa süre içinde tedavi edilmezse mikrobik hastalıklara davetiye çıkararak ciddi bir sağlık tehdidi haline gelebiliyor. Özellikle burun köküne baskı yapıldığında iltihap çıkması gibi durumlarla karşılaşıldığında rahatsızlığın ilerlemiş olduğu ve acil müdahale gerektirdiği kesin gibidir.

Eğer doğru zamanda teşhis edilirse göz damlaları ve bazı masaj teknikleri yardımıyla çok büyük oranda çözülen bu sorunun tüm sulanma ve çapaklanma problemlerini ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Bu noktada çocuğunuzun gözlerinde meydana gelen çok sık ve büyük orandaki çapakları küçümsememeli ve ev işi çözümlere başvurmamalısınız. Özellikle bebeğin gözlerini çayla silmek gibi sadece geçici olarak işe yarayan yöntemler uzun vadede hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır.

Tedaviye geç kalındığında operasyon mecburi hale gelmektedir ve gözyaşı kanallarının açılması için kanallara sokulan sıvı veya tellerden tutun da daha geniş çaplı ameliyatlara kadar çeşitli yöntemler mevcut.

Bebek gözlerindeki çapaklanma tabii ki sadece tek bir soruna değil aynı zamanda göz kapaklarındaki, göz korneasındaki veya çevre bölgelerdeki farklı sorunlara da işaret edebilir. Böyle durumların tekrarlaması halinde doktorunuza danışmaktan çekinmemeli ve uygun tedavinin gerçekleşmesini sağlamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>