Aile Planlaması Nedir, Neden Önemlidir

AİLE PLANLAMASI NEDİR, NEDEN ÖNEMLİDİR

Yayın Tarihi15 Kasım 2012 | EVLİLİK

Aile planlaması ülkemizdeki evli çiftlerin pek de önem vermedikleri ve devlet tarafından gerektiği kadar yönlendirmenin yapılmadığı konulardan bir tanesi. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bireylere sahip bir ailenin oluşumu ve temellerinin atılması için aile planlaması nedir, neden önemlidir sorusunun üzerine biraz eğilmek gerekiyor.

Yeni bir aile kurduğunuzda eşinizle birlikte onlarca hayale, düşünceye ve isteğe sahip olabilirsiniz. Ancak gerçekleştirmek istediğiniz bu planların hayata geçirilmesi için gerekli psikolojik, fiziksel ve ekonomik şartların oluştuğundan emin misiniz? Özellikle ailenizin hazır olup olmadığını dikkate almadan bir çocuk yetiştirmeye kalkmanızın onu yetiştirememek ile sonuçlanma riski barındırdığını unutmamanız gerekiyor.

Kaderci bir yaklaşımı benimsemek yerine doğru yerde doğru zamanda çocuktan tutun da diğer planlarınıza kadar her şeyi uygulamaya geçirmek için kararlarınızı uygun şekilde vermeniz gerekiyor. Aileler ve genç çiftler için hazırlanmış pek çok rehber kitap kitapçılarda sizleri bekliyor. Cinsellikten tutun da çocuk bakımına ve aile geçindirmeye kadar çok çeşitli konularda hazırlanmış onlarca kitap uzmanların fikirlerini içeriyor ve aile planlamanızda bu kaynaklarda yer alan değerli bilgileri öğrenerek bilinçlenmeniz önemli.

Tabii ki sadece kitaplardan edineceğiniz bilgiler doğru bir aile planlaması için yeterli olmayacaktır. Bir ailenin ihtiyaç duyabileceği her konuda uzmanlar, doktorlar ve profesyoneller yer alıyor. Maddi gücünüz el veriyorsa uzmanlarla birlikte çalışarak mutlu bir aile olmak için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. Özellikle doğum kontrol yöntemlerinde ve çocuk eğitiminde varolan pek çok kulaktan dolma bilgi yerine doğru insanlarla çalışarak uygun bir aile planlamasına adım atabilirsiniz.

Aile planlaması temelde doğum kontrol yöntemlerini akla getirse de doğum kontrolü aile planlamasının sadece parçalarından bir tanesi. Hangi doğum kontrol yöntemini kullanacağınızı planlamak emin olun kaç çocuğa sahip olmak istediğinizden tutun da çocuklarınızı nasıl yetiştireceğinize dair düşünmekten çok daha kolaydır.

Evinizin, aile yapınızın, işinizin, ekonomik durumunuzun, eğitim seviyenizin çocuk yetiştirmek için uygun durumda olup olmadığını eşinizle birlikte düşünmeniz, tartışmanız ve yukarıda bahsettiğimiz konuları da dikkate alarak bir karara varmanız gerekiyor. Plansız bir ailenin sunabileceği hayat kalitesinin planlı bir şekilde ilerleyen bir aileye göre çok daha düşük olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>